Kira Fiyatları Arttı, Konut Satışı Azaldı

Emlakjet, 350 bine yakın satılık ve kiralık emlak ilanından oluşan veri tabanında gerçekleşen hareketler doğrultusunda 2024 yılı Nisan ayı emlak verilerini yayımladı.

Rapora göre, Türkiye genelinde konut arayanların yüzde 29’u kiralık, yüzde 48’i ise satılık konut aradı. Bir önceki aya göre, kiralık fiyatlarında yüzde 10, satılık fiyatlarında ise yüzde 1’lik bir artış gözlemlendi.

NİSAN’DA KONUT SATIŞLARI BİR ÖNCEKİ YILA GÖRE YÜZDE 11,8 AZALDI

Nisan ayında Türkiye genelinde 75 bin 569 konut satıldı. Bu sayı, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 11,8’lik bir azalma gösterdi. Konut satışlarının en fazla olduğu iller sırasıyla 12 bin 406 ile İstanbul, 6 bin 272 ile Ankara ve 4 bin 427 ile Antalya olurken, en az olduğu iller 18 ile Ardahan, 35 ile Hakkari ve 49 ile Tunceli oldu.

KONUT SATIŞLARI OCAK-NİSAN DÖNEMİNDE YÜZDE 3,7 AZALDI

Ocak-Nisan döneminde konut satışları, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 3,7 azalarak 355 bin 173 olarak gerçekleşti.

Yabancılara yapılan konut satışları ise nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 50,3 azalarak 1,272 oldu. Toplam konut satışları içinde yabancılara yapılan satışın payı yüzde 1,7 olarak kaydedildi. Yabancılara en fazla konut satışı yapılan iller ise 454 ile Antalya, 407 ile İstanbul ve 149 ile Mersin oldu.

MUĞLA KİRA ARTIŞINDA REKOR KIRDI

Emlakjet verilerine göre, Muğla ilinde kira artışları yüzde 25 ile rekor kırarken, Gaziantep’in Şehitkamil ilçesi yüzde 12’lik artışla Muğla’yı takip etti. İzmir’de kira fiyatları bir önceki aya göre yüzde 6, Antalya’da ise yüzde 7 oranında arttı.

Satılık konut fiyatlarında radikal artış yaşayan il ve ilçeler Nisan ayı satılık konut fiyat artışlarında Aydın ve Gaziantep başı çekerken, Antalya, Bursa ve Konya illerinde de bir önceki aya göre yüzde 2’lik bir artış gözlendi.

Nisan ayında en çok konut aranan iller, arama payı ve fiyat değişimleri:

İl Aylık Satılık Konut Fiyat Değişimi Aylık Kiralık Konut Fiyat Değişimi
İstanbul %1 %6
Ankara %0.03 %0.1
İzmir %1 %6
Antalya %2 %7
Bursa %2 %0
Aydın %3 %0
Konya %2 %-4
Mersin %0 %0
Gaziantep %4 %8
Muğla %-2 %25

Emlakjet verilerine göre, ilçe bazında aylık satılık ve kiralık konut fiyat değişimleri şöyle gerçekleşti:

İlçe Aylık Satılık Konut Fiyat Değişimi Aylık Kiralık Konut Fiyat Değişimi
Ankara – Çankaya %1 %5
Gaziantep – Şahinbey %7 %0
Ankara – Keçiören %0 %7
Ankara – Sincan %6 %8
Gaziantep – Şehitkamil %3 %12
Konya – Selçuklu %3 %-4
Bursa – Osmangazi %2 %0
Bursa – Nilüfer %2 %-4
Ankara – Mamak %1 %4
Adana – Seyhan %0 %0

Kredi Faizleri Hakkında Kullanıcı Görüşleri Emlakjet kullanıcılarının yüzde 93’ü, kredi faizlerinin bu yıl içinde düşeceğine inanmadıklarını belirtti. Ankete katılanların yüzde 27’si konut satın almak istediklerini ifade ederken, yüzde 73’ü konut satın almayı düşünmediklerini belirtti. Konut satın almak isteyenlerin yüzde 29’u kredi kullanacağını, yüzde 49’u ise nakit parayla konut satın almak istediğini belirtti.

Emlakjet CEO’su Tolga İdikat, Merkez Bankası’nın faiz artırımlarının konut kredi faizlerini önemli ölçüde yükselttiğini vurgulayarak, “Bu durum, konut satın almak isteyen vatandaşlar için büyük bir engel teşkil ediyor. Özellikle orta ve dar gelirli vatandaşlar, yüksek faizli kredilere erişmekte zorlanıyor ve bu da konut satın alma taleplerini olumsuz etkiliyor” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir