Erdoğan: Önceliğimiz bu ülkeyi hayat pahalılığı sorunundan kurtarmak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) 31. Olağan Genel Kurulu’nda gündeme yönelik açıklamalarda bulundu.

Erdoğan’ın konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

FİL DİŞİ KULELERİNDEN AHMAK KESENLER ANLAMIYOR: İhracatın şampiyonları olarak ödül alacak olan tüm firmalarımızı ve iş insanlarımızı tebrik ediyorum. Bizim kültürümüzde malum, marifet iltifata tabiidir. Hakkı teslim etmenin yanı sıra yeni başarıların da önünün açılmasını sağlar. Bu ülkenin herhangi bir vatandaşının böylesi bir başarıdan gurur duymaması mümkün değil. 150 bin ihracatçımızın her birine ürünlerimizi dünyanın dört bir ucuna ulaştırdıkları için teşekkür ediyorum. İhracatçılarımızı ticaret diplomasisinin akıncıları, Türk ekonomisinin yurt dışındaki sancaktarları olarak görüyoruz. 2002’de bir haftada yaptığımız ihracatı artık 1 günde gerçekleştiriyoruz. İhracat yapmayan ilimiz kalmadı. Klavye ekonomistleri bunları görmüyor olabilir, fildişi kulelerinde ahkam kesenler bunları anlamıyor olabilir ama bu gerçekleri işin içinde olan siz kardeşlerim çok ama çok iyi biliyor.

TURİZMDEKİ ARTIŞ OVP’DEN DAHA İYİ GERÇEKLEŞECEK: Mayıs ayı ihracatımız tüm ayların en yüksek ihracat değeri oldu. İthalatımızdaki düşüş eğilimi ise mayıs ayında da devam etti. 2024 yılı mayısında ihracattaki artış ve ithalattaki azalışın da etkisiyle dış ticaret açığımız yüzde 47.8 düşüş gösterdi. 2024 yılının ilk 5 ayında ise ihracatımız bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 4.5 kıyasla, 106 milyar 914 milyon dolara çıktı. Turizm gelirlerindeki artış da orta vadeli program hedeflerinden çok daha iyi gerçekleşecek. 2024 sonunda mal ihracatımızı 267 milyar dolara ve hizmet ihracatımızı 110 milyar dolara mutlaka taşıyacağız.

MÜJDELİ BİR HABER VERMEK İSTİYORUM: Bugün müjdeli bir haber vermek istiyorum. İhracatçılarımız için döviz bozdurma zorunluluğunu yüzde 40’tan yüzde 30’a indirdik. Düzenleme pazartesiden itibaren geçerli olacak.

TUTAMAYACAĞIMIZ SÖZÜ VERMEDİK: Seçim kazanmak uğruna vaat dağıtmalara başvurmadık. Seçim meydanlarında olmadık sözler verenler bugün verdikleri sözleri tutmak yerine ipe un seriyor, milleti oyalamanın yollarını arıyor. Hak hukuk diye ahkam kesenlerin nepotizm kitabını yazdıklarını görüyoruz. Biz siyasi olarak etik dışı olan yolların hiçbirine tevessül etmedik. Biz siyaseti ülkemize ve milletimize hizmet için yapıyoruz. Biz bedel ödesek de milletimize bedel ödettirmemenin derdindeyiz.

DEZENFLASYON SÜRECİNE GİRİYORUZ: Önceliğimiz bu ülkeyi hayat pahalılığı sorunundan kurtarmaktır. Enflasyonu düşürmek için politikaları uyum içinde yürütüyoruz. Ekonomi programımızın ilk yılı geçiş yılıydı ve bu dönemi öngördüğümüz şekilde başarıyla tamamladık. Enflasyonda en zor dönemin artık geride kaldığına inanıyoruz. Şimdi yeni bir döneme, dezenflasyon sürecine giriyoruz. Geçmişte enflasyonu nasıl tek haneye indirdiysek inşallah aynı başarıyı tekrar yakalayacağız. Büyüme tarafında da oranlar son derece olumlu seyrediyor. Ülkemize dış kaynak girişi devam ediyor. Borçlanalar daha düşük maliyetlerle gerçekleştiriliyor. Ülkemizin CDS primi geriledi. Kredi derecelendirme kuruluşlarının not artırımı ve görünümlerini sizler de görüyorsunuz. Türkiye ekonomisi bu sürecin sonunda çok farklı bir lige yükselecektir.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir